Typy vodičov na našich cestách II.
blog_098.4.2018
Druhá časť typov vodičov na slovenských cestách je tu. Naša premávka ponúka toľko rôznych anomálií, že sa nedá v testo sérii nepokračovať.


1. Dízlový vydymovač


Aj v dnešnej dobe emisných noriem a ochrany životného prostredia existujú fanúšikovia hustého čierneho dymu. Väčšinou ide o vodičov starších dieselových osobných, úžitkových alebo nákladných vozidiel, ktorí cez stanicu emisnej kontroly prešli len vďaka tomu, že tam pracuje ich bratranec z tretieho kolena a dali mu fľašu domácej marhuľovice. Hustý čierny dym vychádzajúci z výfuku ich haraburdy dokáže na počkanie zamoriť prostredie smradom a zatemniť slnečné žiarenie a výhľad. Takéto dymovnice sa odporúča predbehnúť alebo naopak nechať ich ísť a dúfať, že čoskoro odbočia.


2. Majiteľ premávky na SUV


Veľmi obľúbený a stále rastúci segment takzvaných “esúvečiek” ponúka vybrať si z množstva automobilov obludných rozmerov. Vysoké, široké, dlhé a ťažké auto s ktorým tzv. “majiteľ premávky na SUV” jazdí väčšinou po meste mu dodáva falošný pocit nadradenosti nad ostatné menšie automobily. Tomu prispôsobuje aj svoje správanie sa v premávke, kde nadobúda fantómový pocit absolútnej prednosti v jazde alebo výnimku parkovať cez viacero parkovacích miest. Rôzne štúdie hovoria, že veľkosťou auta si niekto môže kompenzovať malé sebavedomie. Nie vždy je to tak. Niekto si tým kompenzuje aj malý vzrast a kadečo iné. Aj keď veľkosť auta nikomu v premávke nedáva právo nadradenosti, ak stretneme takýto mestský tank, ako sa rúti hlava-nehlava a vyžaduje si svoju chvíľu dôležitosti, nemajme predsudky a správajme sa k nemu ako k akémukoľvek malému autu, netreba mať predsudky.


3. Vybrzďovač pomstiteľ


Veľmi nebezpečná skupina agresorov v premávke. Ak sa stane, že takéhoto vybrzďovača pomstiteľa predbehnete, lebo jednoducho ide pomaly, môže to zobrať ako urážku na cti a v sekunde vymyslí úžasný plán pomsty - predbehnúť a šliapnúť na brzdy. Akosi mu nedochádza, že tým ohrozuje životy a majetok všetkých zúčastnených vrátane seba. Držanie si odstupu v takomto prípade je veľmi podstatné. Vybrzďovači pomstitelia sú zrejme veľmi urážliví ľudia, ktorí sa dokážu urážať aj za maličkosti. Odporúča sa preto nosiť v aute boboniéru s nápisom “prepáč” a v momente, keď nás takýto vybrzďovač obieha a má otvorené okno mu tú bonboniéru vhodíme do auta, aby nás už nemal dôvod vybrzdiť. Môžu tak vzniknúť veľmi pekné kamarátstva, najmä ak sa takto stretnú intímny lepič a vybrzďovač pomstiteľ.


4. Amatérsky pretekár-myšičkár


Mnohí si premávku mýlia s tréningom profi jazdca na pretekárskm okruhu. Je pravda, že za jazdu na pretekárskom okruhu treba zaplatiť a jazda po ceste je zadarmo. Síce sú cesty plné áut, semaforov, prechodov pre chodcov, hromadnej a nákladnej dopravy ale to pravého pretekára nemôže odradiť. Vyznačuje sa snahou ušetriť medzi dvoma semaformi aspoň jednu sekundu času tým, že na zelenej “vystrelí” na plný plyn a cestou sa snaží preradzovať alebo “myšičkovať” z jedného pruhu do druhého tak, často, že aj zabudne v ktorom jazdnom pruhu sa nachádza. Takouto jazdou si ničí motor, brzdy a pneumatiky a zvyšuje spotrebu. To už si mohol radšej ten pretekársky okruh zaplatiť. Ak uvidíte takého pretekára myšičkára v premávke, uvoľnite mu cestu, nemá zmysel sa s ním pretekať, lebo je trénovaný. S najväčšou pravdepodobnosťou ho stretnete na najbližšom semafore alebo predbehnete, keď mu budú policajti vypisovať pokutu.


5. Vytrubovač morzeovkár


Klaksón alebo výstražné zvukové znamenie v automobile slúži na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva. Vytrubovač morzeovkár však trúbenie používa na bežnú komunikáciu s ostatnými vodičmi. Vytrubovaním dokáže skladať celé vety alebo komponovať piesne. Trúba je jeho obľúbená funkcia v aute. Ak na vás bude niekto vytrubovať, “neodtrubujte” naspäť, snažte sa najprv dešifrovať správu, ktorú sa vám snaží vytrúbiť. Možno vám chce len popriať pekný deň :)