Mýty zo sveta elektromobility.
blog_0623.2.2018Elektromobilita ako nový trend v doprave vyvoláva rôzne vášne a otázniky. Keďže sa tejto téme dlhodobo venujem, vysvetlím niektoré základné pojmy, aby toto odvetvie bolo o niečo zrozumiteľnejšie pre tých, ktorí sa o elektromobilitu zaujímajú.


Čo je to elektromobil?

V prvom rade si treba ujasniť, že čo je to elektromobil. Ide o elektrické vozidlo, ktoré je poháňané elektromotorom a ako energiu na pohon využíva elektrickú energiu uloženú v batériách, získanú nabíjaním z externého prostredia. Najčastejšie si pod pojmom elektromobil predstavíme automobil na elektrinu, ale aj rôzne iné dopravné prostriedky môžu byť elektrické. Či už ide o kolobežky, motocykle, bicykle, štvorkolky, až po úžitkové automobily, nákladné automobily alebo autobusy.


Dá sa elektromobil nabíjať aj inde ako na nabíjacej stanici?

Mnohí si myslia, že na používanie elektromobilu potrebujú výlučne hustú sieť rýchlonabíjacích staníc, ktoré môžeme vidieť pri rôznych obchodných centrách alebo administratívnych budovách a ich sieť sa stále rozširuje. Na nabitie takého elektrického auta nám však stačí aj obyčajná elektrická zásuvka. Môže to trvať síce aj celú noc, ale ak zoberieme do úvahy, že väčšina automobilov sa aj tak celú noc nepohne z miesta, prípadne veľkú časť dňa stojí zaparkované na parkovisku, tak priestor na pomalé nabíjanie sa vždy nájde. Ďalej poznáme tzv. “wallbox”, teda nabíjačku na stenu, ktorú už niektoré automobilky ponúkajú k automobilu alebo ich špecializované firmy vyrábajú na mieru. Je to ideálne riešenie pre domácnosti alebo firmy, keďže zrýchli nabíjanie z bežnej elektrickej zásuvky aj o dve tretiny, teda je to efektívnejšie aj bezpečnejšie riešenie. Sieť rýchlonabíjacích staníc slúži len na občasné dobitie elektromobilu, ak používateľ vidí, že už by domov alebo do firmy nedošiel. S nabíjaním elektrického auta je to podobne ako z mobilným telefónom. Z domu by ste mali odísť vždy s dobitými batériami.
Majú elektromobily malý dojazd?

Podľa niektorých štúdií až 80 percent trás ktoré robíme s automobilom nepresiahnú dĺžku 80 kilometrov. Elektrické automobily dostupné na trhu majú dojazd od 100 až do 400 kilometrov. Navyše v najbližších mesiacoch a rokoch predstavia takmer všetky automobilky desiatky úplne nových elektrických modelov, niektoré z nich budú disponovať dojazdom až cez 500 kilometrov na jedno nabitie. V prípade, že používate elektrické auto na jazdu po meste, otázka dojazdu nie je už dnes problém, kto sa chystá používať elektromobil ako plnohodnotné vozidlo aj na dlhé trasy, už v dohľadnej dobe ani to nebude otázka. Nehovoriac o tom, že v oblasti batérií a nabíjania prebieha rozsiahly vývoj a už dnes existuje bezdrôtové nabíjanie, či dobíjanie vozidla priamo z cesty. Navyše každý elektromobil disponuje funkciou tzv. rekuperácie elektrickej energie čo znamená, že sa batérie dobíjajú aj pri brzdení, kde sa kinetická energia premieňa na elektrickú. Bude si vedieť elektromobil vytvoriť dostatok elektrickej energie sám počas jazdy? Uvidíme už čoskoro.


Sú elektromobily pomalé?

Väčšina ľudí, ktorí odsudzujú elektrické automobily si nikdy nevyskúšala jazdu na elektrickom aute. Elektromotor funguje na iných princípoch ako spaľovacie motory. Pri benzínových a dieselových motoroch nastáva pri spaľovacom procese k strate veľkej časti energie, ktorá sa premieňa na teplo. Elektromotor dokáže efektívnejšie využiť elektrickú energiu na svoj pohon, čo sa hneď na prvý pocit odrazí na zrýchlení. Zrýchlenie z miesta je aj pri nenápadných elektromobiloch veľmi dynamické a zanechá dojem na každého, kto to nečakal. Navyše, elektromobil poskytuje maximálny ktútiaci moment takmer v akýchkoľvek otáčkach, čo v preklade znamená, že akokoľvek rýchlo ideme a zošliapneme pridávací pedál, dostaneme okamžité zrýchlenie, čo je veľmi užitočné a bezpečné najmä pri jazde v meste a pri predbiehacích manévroch.