Typy vodičov na našich cestách I.
blog_0511.2.2018
Keďže sa po Slovensku presúvam často automobilom, za tie roky som odsledoval rôzne typy šoférov, ktorí sa pohybujú po našich cestách - dedinách i mestách.


1.Vodič začiatočník

Vyznačuje sa prehnane opatrnou jazdou, je celý v strese a robí začiatočnícke chyby. Jeho stres je často spôsobený jeho/jej skúsenejším spolujazdcom, ktorý mu/jej dáva “rozumy” a vystresuje ho/ju ešte viac. Tí uvedomelejší si na svoje auto nalepia “zetko” v trojuholníku, aby sme si na nich dávali väčší pozor. K takýmto vodičom buďme ohľaduplní, veď všetci sme nejako začínali.


2. Víkendový/nedeľný šofér


Vykazuje podobné črty šoférovania ako vodič začiatočník, býva však o poznanie vekovo starší, aj on aj jeho automobil. Väčšinou ide o starších pánov/dámy na dôchodku, ktorí už nepotrebujú používať automobil denne a vytiahnu ho z garáže len pri situácich ako nákup alebo návšteva. Reflexy ani automobil im už neslúžia tak ako niekedy, preto im ich pomalšie reakcie nezazlievajme.3. Tuning expert


Tuneri alebo fanúšikovia úprav automobilov. Aj keď niektoré úpravy automobilov môžu byť vkusné, často sa stretávame s úpravami na štýl tzv. “čo benzínka a poľské vrakovisko dalo”. Väčšinou ide o mladších vodičov na starších automobiloch, ktorí chcú úputať na seba pozornosť tým, že na auto prišrubujú množstvo spojlerov, znížia podvozok, kolesá im idú vypadnúť z blatníkov a privaria si poriadnu (odkvapovú) rúru na výfuk. Nezabúdajme, že títo chlapci sa chcú za každú cenu ukázať, čo dokazujú aj “frajerským” jazdením, kde hrozí odpadnutie niektorej časti ich vozidla a zasiahnutie ostatných vozidiel. Odporúča sa preto pochváliť im ich auto už na parkovisku, aby na seba nemuseli pútať pozornosť v premávke.


4. DJ subwoofer


Poznáte to. stojíte na semafore a odrazu sa začne odnekiaľ približovať taký dudnivý tupý zvuk. Vedľa zastaví vozidlo so stiahnutými oknami a extrémne nahlas pustenou hudbou. Hudbu v aute počúvame radi asi všetci. Ale sú medzi nami aj takí, ktorí majú subwoofer. Väčšinou počúvajú balkánsky house-trance-remix ale melódiu počuť len kdesi v pozadí, lebo všetko prebíjajú basy zo sunwoofera (basového reproduktora, kto by nevedel) sprevádzané drnčaním plechov a vŕzganím plastov. DJ subwoofer a tuning expert býva dosť často jedna osoba. Buďme k nim ohľaduplní, pretože sa do počúvania hŕkania svojich plechov nechajú niekedy tak umelecky vtiahnuť, že nemajú ani poňatia čo sa deje okolo nich v premávke.


5. Intímny lepič


Sú aj takí vodiči, ktorí si myslia, že autá majú jazdiť nalepené na seba ako vláčik. Preto sa takzvaný “intímny lepič” snaží automobil pred sebou dobehnúť a jazdí jeden centimeter za ním. Sústredí sa na to, aby sa tá jednocentimetrová medzera nezväčšila ani o milimeter. Svoju prítomnosť dáva najavo aj občasným vysunutím sa do ľavej strany, prípadne prebliknutím svetiel. Či už im ide len o zbližovanie sa alebo tesným nalepením znižujú odpor vzduchu svojho vozidla, dávajme si pozor a radšej takéhoto lepiča pusťme pred seba nech sa skúša zblížiť s niekym iným.