4 inovácie ktoré zmenia svet dopravy.
blog_039.1.2018Automobilový priemysel a celé odvetvie dopravy prechádza najväčšou zmenou za posledných sto rokov. Mení sa všetko. Spôsob výroby, spôsob nadobúdania a používania dopravných prostriedkov. Vznikajú úplne nové spôsoby dopravy o akých snívali len tí najväčší futurológovia. Tradičné firmy prinášajú netradičné riešenia, vznikajú nové trhy, neskutočná rýchlosť inovácií a nových technológií si vyžaduje aj zmeny regulácií a legislatívy, ktoré boli roky bez zmeny. Vybral som štyri inovácie, ktoré podľa mňa určite zmenia svet dopravy. Nie sú to top štyri, možno nabudúce pridám ďalšie. A niektoré určite rozoberiem ešte aj samostatne, lebo sú to tak rozsiahle témy, že je o čom písať.1. ElektromobilitaElektromobilite sa dlhodobo venujem a snažím sa ju analyzovať a odhadnúť jej budúcnosť. Väčšinou je elektromobilita vnímaná ako niečo absolútne radikálne vo vzťahu k automobilom so spaľovacími motormi. Netreba sa hneď ľakať, že zástancovia elektromobility chcú za noc vymeniť všetky autá sveta za elektrické. Ja osobne elektromobilitu vnímam ako nové odvetvie, ktoré tu vzniká paralélne popri automobiloch a iných dopravných prostriedkoch so spaľovacími motormi, nie ako ich úplná náhrada, ale doplnok. Celé toto odvetvie má mnoho podkatégorií. Inak elektromobilitu treba vnímať v mestách, inak pri doprave na dlhé trasy. Iné pravidlá platia v osobnej doprave, iné v hromadnej a nákladnej. A navyše, elektromobilita, to sú aj všetky elektrické bicykle, kolobežky a rôzne vozidielka, ktoré by so spaľovacími motormi nedávali žiaden zmysel. Netreba zabudnúť ani na rôzne mechanizmy vo veľkých priemyselných parkoch, napríklad vysokozdvižné vozíky, ktoré sú vo svete elektromobility už dávno a aj táto podkatégória veľmi napreduje. V celom odvetví elektromobility vzniká momentálne množstvo nových patentov a technológií.

Elektrické automobily, tak ako ich poznáme dnes, budú už o pár rokov prekonané niekoľkonásobnými parametrami. Keďže elektromobil už patrí medzi elektroniku viac ako medzi automobily, môžeme očakávať podobný progres ako vo svete počítačov, elektroniky alebo smartfónov. Zmenia sa materiály z ktorých sú vyrobené batérie, zmení sa spôsob dobíjania batérií, elektromobily dostanú príťažlivejší dizajn a atraktívnejšie ceny. Či už je niekto zástanca alebo odporca tohto druhu pohonu, jedno si treba uvedomiť. Elektromobilita tak, ako ju poznáme dnes, sa v priebehu pár rokov radikálne zmení, vzniknú ďalšie podkatégórie, ktoré budú možno kľúčové. Ale ak sa dnes pozrieme na veľké aj novovzniknuté automobilky tak vidíme, že už asi každá z nich pracuje na kompletnej ponuke elektrických vozidiel. Nech už to dopadne akokoľvek, dá sa povedať, že elektromobilita tu bude nasledujúce roky prítomná a treba rátať s tým, že zmení svet dopravy. Akým spôsobom presne, to sa dozvieme už čoskoro.2. Zdieľanie automobilovNa celom svete je momentálne niečo cez 1,2 miliardy automobilov. Odhaduje sa, že pri momentálnom tempe ich počet do roku 2040 presiahne 2 miliardy! Určite mi dáte za pravdu, že bez ohľadu na pohon je najekologickejší taký automobil, ktorý nejazdí zbytočne. Zbytočne znamená, že ak ideme štyria ľudia z bodu A do bodu B v štyroch autách tou istou cestou v tom istom čase, tak sme na dopravu nepotrebovali štyri autá ale jedno. To sa nazýva zdieľanie automobilov. Keďže nové cesty a nové parkovacie miesta sa nedajú budovať donekonečna, jedným z bežne používaných riešení bude čím ďalej tým viac zdieľanie automobilov. Už teraz vo svete existuje a ďalej vzniká mnoho platforiem na zdieľanie automobilov.

Zdieľanie automobilov bude viac podporované samotnými mestami. Zdieľať sa budú nie len automobily, ale celé vozové parky medzi firmami a parkovacie miesta. Nový automobil sa bude môcť vyrobiť len ako náhrada za starý, ktorý pôjde na recykláciu a bude musieť mať viacero ako len jedného používateľa, aby bol vyrobený. Biznis automobiliek už nebude vyrábanie stále nových automobilov, ale regulované nahrádzanie a recyklácia tých starých. Keďže plocha, ktorú automobily zaberajú sa každú sekundu zväčšuje a plocha našej planéty sa zväčšiť nedá, zdieľanie sa stane nevyhnutnou témou pre celé odvetvie. Veď už teraz niektoré mestá vyzerajú ako veľké parkoviská.3. Autonómne automobilyAk by sme spočítali dokopy všetok čas, ktorý denne strávime v autách, vyšlo by nám, že denne ľudia v autách na celom svete strávia dokopy 200 tisíc rokov! Kždý deň. Tento čas by mohlo ľudstvo využívať zmysluplnejšie, ako držaním volantov v rukách. Toto je jeden z dôvodov, prečo je vývoj autonómnych dopravných prostriedkov stále väčšia téma. Ďalším je bezpečnosť. Je známe, až 90% dopravných nehôd spôsobujú ľudia. Aj napriek rôznym novým prvkom bezpečnosti, ktoré v automobiloch za posledné roky pribudli, nehodovosť a úmrtnosť na cestách stále neklesá tak, ako by sme si predstavovali. Ďalším problémom je nedostatok šoférov v nákladnej a hromadnej doprave. Čím ďalej, tým viac sa preto uvažuje nad úplným odobratím volantu z rúk ľudí. Poviete si, že to bude nebezpečné, ako máme veriť strojom, čo keď sa niečo pokazí, keď vypadnú satelity. Odpovede na tieto otázky hľadá vo svete už teraz množstvo firiem. Je vyskúšané, že stroje vedia mať oveľa rýchlejší reakčný čas ako ľudia. Viac ako polovicu dopravných nehôd spôsobujú oneskorené reakcie šoférov len o pol sekundy. Nehovoriac o tom, že človek má k dispozícii len dve oči a spätné zrkadlá, autonómne auto dokáže vidieť na všetky strany a vyhodnocovať situáciu v extrémne rýchlom čase.

Denne autonómne vozidlá v skúšobných prevádzkach odjazdia milióny kilometrov. Vyvíjajú sa stále nové technológie, vzniká množstvo firiem, ktoré sa venujú len vývoju autonómnych automobilov. Prechod na autonómnu dopravu bude mať niekoľko fáz. Čím ďalej, tým častejšie sa bude do sériových modelov automobilov montovať možnosť prepnutia na autonómny režim. Postupne sa bude v krajinách zavádzať legislatíva povoľujúca autonómne dopravné prostriedky. Do starých automobilov sa budú montovať moduly na komunikáciu s tými autonómnymi. Šoférovanie sa stane víkendovou zábavkou v uzavretých areáloch.4. DronyPod pojmom dron si ako prvé predstavíme lietajúcu kameru s vrtuľkami na diaľkové ovládanie, ktorá vie robiť pekné letecké zábery. Toto odvetvie za posledné roky neskutočne narástlo a dron sa stal povinnou výbavou každého kameramana. Dokonca vznikli už aj rôzne legislatívne regulácie, ktoré upravujú používanie dronov v obytných zónach z hľadiska bezpečnosti. Drony ale nebudú slúžiť len na kamerovanie. Postupne sa dostávajú viac do leteckej dopravy, no nie ako ich priama konkurencia, ale ako to býva v dnešnej dobe už zvykom - ako úplne nové odvetvie s vlastnými pravidlami. Už teraz existujú spoločnosti, ktoré pomocou dronov testujú doručovanie zásielok objednaných z eshopu. Nakupujúci si cez internet niečo objedná, robot v sklade danú vec naloží na dron a ten ju prinesie až domov pred dvere nakupujúceho. Plne automatizovaný proces bez zásahu človeka. Už dnes existujú plne funkčné prototypy dronov na prepravu ľudí. Fungujú plne autonómne. Dron stačí nabiť, nasadnúť, zadať cieľ cesty a dron tam človeka sám odvezie. Nie je potrebná žiadna licencia na pilotovanie lietadla. Problémom je zatiaľ veľká spotreba elektrickej energie na samotný kolmý štart. Preto sa vo svete vyvíjajú aj rôzne lietajúce autá, ktoré na vzlet využívajú rozbeh niekoľko sto metrov, čím šetria palivo alebo energiu. Samozrejme legislatíva takúto dopravu ľudí dnes ešte nepovoľuje. V budúcnosti sa to však zmení.

Autonómne elektrické drony budú konkurovať najmä hlučným vrtulníkom v mestách na krátke vzdialenosti. Manažéri, ktorí sa budú potrebovať rýchlo prepraviť z domu na letisko využijú vyzdvihnutie doma takýmto dronom, ktorý ich odvezie až pred dvere letiskovej haly. Danú službu si objednajú cez aplikáciu spolu s letenkou. Vyhnú sa tak dlhej ceste taxíkom cez celé mesto a ušetria drahocenný čas, ktorý môžu venovať rodine. Alebo ak v dopravnej zápche uviazne sanitka alebo automobil s dôležitým nákladom, dispečing vyšle nákladný dron, ktorý bude do pár minút na mieste, daný automobil zdvihne do vzduchu a prenesie ho o pár ulíc, kde už je cesta prejazdná. Vyzerá to ako utópia z ďalekej budúcnosti? Kdeže! Práve toto už dnes testujú rôzne známe aj novovzniknuté firmy po celom svete.